Tuesday, June 30, 2009

Netbeans 6.7 released!

Finally Netbeans 6.7 has been released a few days after Eclipse Galileo. You can see a quick review of new cool features at release information page.
Changes I'm interested most are better Maven integration, Hudson services integration, Platform enhancements (unpublished Platform 6.7 features page) and better performance.

NetBeans 6.7 splash screen

Wednesday, June 24, 2009

Eclipse Galileo wylądowało...

Już jest! Do pobrania. Właśnie oglądam i chodzi podejrzanie wolno ;) ale widzę że ma kupę fajnych ficzerów. Pewnie nie zrobię relacji, bo będzie ich milion więc po co się dublować. Liczę, że Łukasz Splatch Dywicki zrobić jakieś ciekawe review.

To co od razu znalazłem, to w narzędziach zdalnych, jest połączenie z shellem linucha i można wszystko pięknie monitorować procesy, jest dostęp do plików, no i zwykły terminal. Strasznie mi się to podoba, bo mamy w pracy mnóstwo maszyn na linuxach i sporo się tam dzieje. Hmm, można np. logi podglądać :D

To je dobre! Jakby jaki Pepiczek powiedział.

Monday, June 22, 2009

The Definitive Guide to NetBeans Platform - next NP related book in my library

A few days ago I've won another Netbeans Platform book. It's The Definitive Guide to NetBeans Platform 6.5 by Heiko Böck.
It's the prize for best answers in NetBeans Platform related quiz by Geerjan Wielenga.
The quiz was organized for NetBeans Platform training students on their mailing list.

It took me over hour to discover all answers. I've learned a lot because I've found many precious resources on NetBeans Platform. I suppose that was the main idea of making this quiz by Geertjan.

[caption id="attachment_84" align="aligncenter" width="255" caption="My new NetBeans Platform book"]My new NetBeans Platform book[/caption]

Tuesday, June 16, 2009

Wciąganie dumpów PostgreSQL z COPY zamiast INSERT

Dzisiaj czas jakiś walczyłem z dumpami Postgresowymi (wytworzonymi przez pg_dump), w których dane były umieszczone w postaci COPY.
Niestety cholerny pg_restore nie umie wciągnąć takich plików. Wykonywanie ich z linii komend (psql -f nazwa_pliku) lub z PgAdmina też nic nie dało.

Dla uściślenia fragment takiego dumpa wygląda tak:
COPY "acAclUserModules" ("AclId", "TargetId", "UserId", "AclUserModuleVersionTs",   "TransactionId", "LastChangeOwner", "AclUserModuleDeleted") FROM stdin;
809    23    1    2009-04-28 13:03:22.661+00    \N    2    2008-12-05 02:15:38.214436+00
810    56    1    2009-04-28 13:03:22.661+00    \N    2    2008-12-05 02:15:38.214436+00
811    29    1    2009-04-28 13:03:22.661+00    \N    2    2008-12-05 02:15:38.214436+00
\.

Oprócz komendy COPY zamiast INSERT, charakterystyczne jest źródło danych - stdin. Czyli wejście standardowe klawiatura lub plik, jeśli go przekierować. I właśnie takie jest rozwiązanie problemu
psql -d baza_danych -U user < plik_z_dumpem.sql

Do interpretera PostgreSQL jest przekierowywana zawartość pliku, tj. na jego wejście standardowe. I w ten sposób wciągamy dumpy z COPY zamiast INSERT.

Nadmienię tylko, że oczywiście tworząc dumpa mamy możliwość wyboru formatu wstawiania danych, czy COPY czy INSERT. Odsyłam do dokumentacji pg_dump. Musicie tylko zdawać sobie sprawę, że wersja z COPY jest dużo szybsza, ale za to nie można jej załadować z wygodnego w użyciu PgAdmina.

Polecam artykuł źródłowy.

Monday, June 15, 2009

Przyśpiedzanie ładowania testowego Netbeans Platform

Dużym problemem podczas tworzenia pluginów Netbeans jest bardzo długi czas ładowania testowej platformy. Przyczyną są wszystkie dodatkowe moduły, które są zainstalowane. Można zmniejszyć liczbę ładowanych modułów o te, które nie są nam potrzebne do testowania naszego pluginu. W zależności od tego czy tworzone moduły uruchamiamy oddzielnie, czy może razem spięte w Module Suite, proponuję dwa rozwiązania.

Dla pojedynczych modułów, po uruchomieniu Netbeans z naszym pluginem, otwieramy listę pluginów i wyłączamy jak leci wszystko po kolei, co tylko nie jest nam potrzebne. Po następnym uruchomieniu Nb będzie ładował się błyskawicznie. Ale, uwaga, zrobienie clean na projekcie kasuje nam wszystkie ustawienia...

Druga metoda jest trwalsza, ale tylko dla Module Suite. Klikamy prawym na naszym Suite i z properties wybieramy libraries. Tam odznaczamy wszystko prócz wymaganych zależności, w tym na pewno zostawiamy klastry platform9 i nb6.5 (obie wersje zależą od wersji Nb).

Ponieważ pozostawione moduły mają zależności do wyłączonych, podczas odpalania Nb zapłacze, że czegoś mu brakuje, ale wystarczy wcisnąć magiczny przycisk i popsute moduły zostaną wyłączone. Czas ładowania takiego Netbeansa to ok 3-4sek. Można jeszcze powyłączać poszczególne pluginy wewnątrz klastrów.

Zwróćcie uwagę, że wszystko co zaznaczycie/odznaczycie zostanie zapisane w pliku platform.properies sekcji Important files.

Saturday, June 6, 2009

Sonar nareszcie pod PostgreSQL

Sonar to bardzo złożone oprogramowanie do śledzenia jakości kodu w projekcie. Do tej pory nie można go było postawić używając Postgresa jako bazy przechowującej dane.
Dopiero programista niezwiązany z teamem Sonara postanowił dopisać brakujące wsparcie oraz rozwiązać kilka problemów kompatybilności typów bazodanowych. Z niecierpliwością śledziłem kolejne uaktualnienia bug reporta zgłoszonego przez tego programistę, aż ostanio pojawiło się fixed. I o to jest! Nowa wersja Sonara 1.9 zawiera poprawki, które pozwalają na zainstalowanie oprogramowania z bazą w Postgresie. W końcu.