Monday, June 15, 2009

Przyśpiedzanie ładowania testowego Netbeans Platform

Dużym problemem podczas tworzenia pluginów Netbeans jest bardzo długi czas ładowania testowej platformy. Przyczyną są wszystkie dodatkowe moduły, które są zainstalowane. Można zmniejszyć liczbę ładowanych modułów o te, które nie są nam potrzebne do testowania naszego pluginu. W zależności od tego czy tworzone moduły uruchamiamy oddzielnie, czy może razem spięte w Module Suite, proponuję dwa rozwiązania.

Dla pojedynczych modułów, po uruchomieniu Netbeans z naszym pluginem, otwieramy listę pluginów i wyłączamy jak leci wszystko po kolei, co tylko nie jest nam potrzebne. Po następnym uruchomieniu Nb będzie ładował się błyskawicznie. Ale, uwaga, zrobienie clean na projekcie kasuje nam wszystkie ustawienia...

Druga metoda jest trwalsza, ale tylko dla Module Suite. Klikamy prawym na naszym Suite i z properties wybieramy libraries. Tam odznaczamy wszystko prócz wymaganych zależności, w tym na pewno zostawiamy klastry platform9 i nb6.5 (obie wersje zależą od wersji Nb).

Ponieważ pozostawione moduły mają zależności do wyłączonych, podczas odpalania Nb zapłacze, że czegoś mu brakuje, ale wystarczy wcisnąć magiczny przycisk i popsute moduły zostaną wyłączone. Czas ładowania takiego Netbeansa to ok 3-4sek. Można jeszcze powyłączać poszczególne pluginy wewnątrz klastrów.

Zwróćcie uwagę, że wszystko co zaznaczycie/odznaczycie zostanie zapisane w pliku platform.properies sekcji Important files.

No comments:

Post a Comment