Wednesday, April 7, 2010

Consumer Driven Contracts - prezentacja Adama Lidera na WJUG

Wczoraj na WJUGu wystąpił Adam Lider z demonstracją Consumer Driven Contracts. Opisywał duży, rozproszony system i problemy związane z jego wdrożeniem i utrzymaniem. Była to bardzo ciekawa prezentacja, ponieważ oprócz tego, że Adam był bardzo dobrze przygotowany i naturalny, to opowiadał o własnych doświadczeniach, bo przy projekcie pracował kilka lat.

Była również dodatkowa atrakcja, bo z powodu Świąt było zamknięte "akwarium" i nie mieliśmy rzutnika multimedialnego (Michale!) i dlatego musieliśmy się ścisnąć wokół laptopa Adama. To było integrujące! :)

[caption id="attachment_114" align="aligncenter" width="480" caption="Adam Lider prezentuje CDC, bez projektora"][/caption]

2 comments:

 1. Ale,ale, nie napisałeś o najważniejszym wniosku z prezentacji: NIGDY nie optymalizować architektury dopóki nie występuje problem z wydajnością :)

  ReplyDelete
 2. @Jakub, słusznie!
  Inne wnioski, które zapamiętałem to:
  * w miarę możliwości moduły (w sensie dużych składowych kloców systemu) umieszczamy na jednym node (serwer), a przed nim stawiamy load balancer.
  * moduły powinny być napisane tak, aby móc umieścić je na wielu maszynach, ale na siłę nie rozrzucamy ich - stanowiło to problem właśnie w przykładzie Adama
  * bardzo ważne jest, aby na etapie projektowania policzyć planowane obciążenie, bo da to ważne wskazówki jakie zastosować technologie.
  * testowanie CDC zostało zaimplementowane w postaci ich własnego DSLa, który w bardzo łatwy sposób umożliwiał opisanie przypadków. Dzięki temu używali tego również ludzie od frontendu, na co dzień pracujący w JavaScript.

  ReplyDelete