Tuesday, November 16, 2010

Oracle SQL Developer dla MSSQL

Ostatnio poznałem ciekawe narzędzie do manipulacji schematami bazy danych. Oracle SQL Developer się nazywa i nie służy tylko do baz Oracle. Ponieważ pracuję obecnie przy projekcie opartym o MS SQL, to potrzebowałem możliwości połączenia z MS SQL.
Aby to osiągnąć należy do $SQL_DEVELOPER_HOME/jdbc/lib wrzucić driver JDBC. Na pewno działa z jTDS, opensource'owym driverem. Próbowałem też z jarem microsoftowym i mi nie zadziałało.
Po uruchomieniu SQL Developera należy wybrać
Tools->preferences->database->third party JDBC drivers i wskazać wkopiowanego JARa.
Co piękne - od razu pojawia się nowa zakładka przy okienku nowego połączenia z DB. Nie trzeba restartować.

Na razie poznaję feature'y SQL Developera, ale już na pierwszy rzut oka widać, że oprócz manipulacji schemą i listowania danych ma bardzo dużo możliwości. Pytanie tylko czy wszystkie działają również z MS SQLem czy tylko z bazami Oracle.Linki:
http://www.oracle.com/technetwork/developer-tools/sql-developer/
http://sourceforge.net/projects/jtds/
http://www.microsoft.com/sqlserver/

2 comments:

 1. Polecam zapoznanie się z narzędziami firmy Quest Software - są idealne do zadań programistyczny/administracyjnych związanych z bazami danych. Używałem co prawda jedynie TOAD for Oracle, ale aplikacja ta rzuca SQL Developer'a na kolana.

  Pozdrawiam,
  Łukasz Antoniak
  http://lukaszantoniak.wordpress.com/

  ReplyDelete
 2. Dzięki Łukasz.
  Znam TOADa pobieżnie. Kiedyś go próbowałem używać, ale był zbyt skomplikowany i przy tym nieintuicyjny, że zrezygnowałem. Pamiętam, że miał mnóstwo ciekawych feature'ów, w tym konwersja między różnymi dostawcami baz danych, co jest bardzo pożądaną funkcjonalnością. Jednocześnie, dla mnie - programisty, był zbyt złożony. Natomiast nasz DBAdmin używał go z zamiłowaniem, więc wydaje się być godny polecenia.

  ReplyDelete